בשנים האחרונות צצות יותר ויותר פרגולות ברחבי הארץ. אם בעבר פתרונות הצללה היו בעיקר ברזנטים או גגונים לא אסתטיים במיוחד, כיום מושם דגש מיוחד על עיצוב הסוכך ומתקני ההצללה, כך שיתאימו לעיצוב הכללי של הבית יחד עם עבודתם האפקטיבית בתור אלה, שנועדו להגן עלינו מפני השמש החזקה. לא רק זאת, אלא שהפרגולות גם עברו דירה מן הכפר אל העיר. אם בעבר ניתן היה למצוא פרגולות בעיקר ביישובים קטנים, הרי שלאחרונה זהו אינו מחזה נדיר לראות פרגולה מסוגננת מעץ או מתכת המסוככת על מרפסת בקומה גבוהה בתוך העיר הגדולה. 

חשוב לדעת לפני שיוצאים לדרך

אם גם אתם מעוניינים לבנות פרגולה מעל החצר או המרפסת שלכם, מומלץ לדעת מהן תקנות של בניית פרגולה באופן יסודי, רגע לפני שעושים את הצעד ופונים לבעל מקצוע שיבצע זאת עבורכם. 

אם כן, על מנת לקבל את האישור לבנות פרגולה, עליה להיות מסווגת כחלק מבנייה מצומצמת, כלומר – על הפרגולה להיבנות שטח שהוא קיים ולא מתוך כוונה להגדילו (להרחיב את השטח). התקנות קובעות כי מיקומה של הפרגולה יכול להיות אך ורק על גג הבית ולא על מרפסת שמש. אם מחליטים לבנות את הפרגולה בחצר, עליה לכסות מקסימים חמישית משטחה או שלא לעבור את ה-15 מ"ר. שטח ההצללה של הפרגולה חייב, על פי התקנות, לכסות שטח שהוא עד 50 מ"ר. אם בונים את הפרגולה על גג הבית, גודלה יהיה מוגבל לגודל שליש משטחו של הגג או לגודל מקסימלי של 10 מ"ר. לאלה, המעוניינים מסיבה כלשהי לחרוג מהתקנות הקיימות, לפנות אל הוועדות הרלוונטיות על מנת לקבל היתר מיוחד שיאפשר להם לעשות זאת. כל חריגה שאיננה מאושרת, הינה עבירה על החוק.

באשר למבנה הפרגולה – אסור לתחום אותה בקירות, למעט במקרים בהם התקבל אישור לכך. הפרגולה עצמה יכולה להיות אך ורק מחומרים "קלים", כמו מתכת או עץ. אסור שתהיה מורכבת מחומרים אחרים. כאשר את קורות הפרגולה בחלקה העליון, יש להקפיד לשמור על מרווחים שווים בין הקורות, כאשר הקורות יחדיו חייבים להיות כארבעים אחוזים משטח ההצללה הכולל. בנוסף, על מבנה הפרגולה חל איסור להיות נטוי או משופע, ועליו להיות ישר לחלוטין.

הסיבות להן

תקנות אלו נועדו ליצור מבנה הצללה שמגן על השוהים תחתיו ומעניק להם את מידת הביטחון הראויה. בניגוד לכפי שחושבים רבים, בנייה של פרגולה איננה מצריכה בירוקרטיה רבה מאד, אלא קבלת כל ההיתרים הנדרשים ופנייה לאנשי מקצוע לצורך בנייתה. מומלץ מאד לתת דגש לאיכות ומידת מקצועיות העבודה שמציעים אותם אנשי מקצוע ולא להתפשר על עבודה זולה מאד. עמידה בכל התקנות הללו משתלמת וכל סטייה מהן עשויה להיות מלווה בסנקציות חמורות – הן כלכליות והן פליליות. 

מוזמנים לקרוא בנוסף:

(Visited 83 times, 1 visits today)